V tomto roku otvárame prvý ročník pravidelnej zimno-plaveckej súťaže na Slovensku. Určité skúsenosti a potrebné základné športovo-technické dokumenty máme už z predchádzajúceho „nultého“ ročníka a postupne ich budeme prehlbovať a optimalizovať. Viaceré veci sme vlani riešili za pochodu a dosť benevolentne, s tým, že ide len o skúšobný ročník. Tento „argument“ však v ďalšom neobstojí .
V tomto zmysle považujem za potrebné pripomenúť a zdôrazniť niektoré ustanovenia nášho Súťažného poriadku, ktoré sa týkajú zdravia a bezpečnosti plavcov (články 4, 8 a 9) a Pravidiel zimného plávania (čl.4, odst. f)
- Súťaž v zimnom plávaní je určená predovšetkým pre zimných plavcov – otužilcov, ktorí sú organizovaní v niektorom evidovanom otužileckom klube.
- Plavci sa do súťaže neprihlasujú sami, ale prihlasuje ich spoločne v stanovenom termíne vedúci Ten svojich členov pozná, vie posúdiť ich plaveckú a otužileckú výkonnosť a môže ich usmerniť pri voľbe súťažných tratí. Na prihláške v riadku s menom plavca uvedie aj priznaný výkonnostný stupeň. Ten mohol byť získaný v predošlej sezóne účasťou na podujatiach ČP, SP, alebo aj šampionátu v Tallinne. (Stačí aj seriózne vyhlásenie plavca svojmu vedúcemu, že tam a tam skutočne odplával konkrétnu vzdialenosť v súťaži). Tým sa vedúci stáva spoluzodpovený za to, že do súťaže nenastúpi plavec, ktorý nemá nijako overené predpoklady pre bezpečné zvládnutie súťažnej trate.
- Súťažiaci sa môže prihlásiť len na jednu disciplínu, uvedenú v rozpise súťaže.
- Každý súťažiaci (okrem 50m) musí pri registrácii predložiť lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti pre zimné plávanie v sezóne 2018/2019 (stačí raz, na začiatku sezóny).
- Plavec, ktorý nie je organizovaným otužilcom, sa môže prihlásiť aj sám. Pre takýchto plavcov je určená otvorená disciplína – 50 m prsia. Rovnaká podmienka platí aj pre plavcov-otužilcov, ktorí sa hlásia do súťaže sami, sú posudzovaní ako „neznámi plavci“ a môžu štartovať len na trati 50m.
- Plavec – člen otužileckého klubu, ktorý nemá zatiaľ priznaný žiaden výkonnostný stupeň, sa môže prihlásiť do súťaže na trať maximálne 100m. Plavec, ktorý vlani, alebo v predošlých kolách odplával súťažne 100m, môže nastúpiť aj na 250m, atď.
- Náš súťažný poriadok neuvádza konkrétnu teplotu vody potrebnú pre získanie výkonnostného stupňa na danej trati. (V Českom pohári to je 4°C a menej). Preto zatiaľ ( ! )akceptujeme ako prípustnú teplotu vody v celom intervale teploty vody na zimné plávanie, t.j. do 8°C. Je na zodpovednom rozhodnutí samotného plavca, či zvolí trať podľa výkonnostného stupňa, ktorý mohol získať napr. pri podstatne vyššej teplote vody. Príklad: je veľký rozdiel medzi tým, či vlani zaplával súťažiaci 100m v Námestove, alebo v Šútove, či na Zlatých pieskoch, i keď za všetky súťaže mu prislúcha rovnaký (tretí) výkonnostný stupeň.
- Plavec má možnosť, podľa vonkajších poveternostných podmienok i podľa vlastného stavu, pri registrácii zmeniť prihlásenú dĺžku trate na kratšiu.
Všeobecne
Otázka bezpečnosti plavcov sa často bagatelizuje a argumentuje sa tým, že súťažiaci sú predsa normálni, dospelí a svojprávni jedinci, ktorí vedia o rizikách zimného plávania, poznajú sa a preto nepreceňujú svoje schopnosti a rozumne sa rozhodujú. Navyše, pri akciách s plným vedomím podpisujú prehlásenie, že si tieto riziká uvedomujú a že organizátor podujatia nezodpovedá za prípadné škody na ich zdraví.
- Predpoklad racionálneho rozhodovania a uvážlivého konania nikdy neplatí na 100%. Na všetkých otužileckých akciách sa možno stretnúť s prípadmi, kedy si to niekto „chce len tak skúsiť“, chce sa „hecnúť“, urobiť nejaký silácky kúsok. Nemáme potrebu rozširovať počet súťažiacich o túto kategóriu. Preto je potrebné pri prihlasovaní neznámych plavcov venovať pozornosť prevereniu ich prípadnej otužileckej minulosti, ich skúseností s chladom, plaveckú zdatnosť a nechať ich vyplniť predpísané Prehlásenie. Súčasne s tým im umožniť plávanie len na najkratšej trati, vedenej podľa možnosti súbežne s brehom. Tak, aby bolo možné v prípade potreby sa postaviť, či niekoľkými tempami dostať do plytšej vody, v prípade nutnosti , aby sa dala poskytnúť pomoc aj z brehu.
- K prehláseniam. Relevantnosť takýchto veľmi často používaných „reverzov“ je sporná. Život a zdravie sú podľa nášho právneho poriadku takými hodnotami, ktoré je potrebné chrániť bez ohľadu na želanie ich nositeľa. Prehlásenie má len subsidiárnu (podpornú) váhu v tom, že potvrdzuje, že účastník podujatia si bol vedomý prípadných rizík. Nikto, teda ani samotný plavec, však nemôže zbaviť iného zodpovednosti za škodu na svojom živote alebo zdraví.
V takejto súvislosti totiž platí v slovenskom práve „prezumpcia zavinenia“. To znamená, že pri vzniku škody sa zavinenie predpokladá a ten, kto sa chce zodpovednosti zbaviť, musí dokázať, že škodu nezavinil. Teda, že sa nedopustil vedomej, ba ani najslabšej formy zavinenia – nevedomej nedbanlivosti. Inými slovami, o svojich povinnostiach v oblasti bezpečnosti vedieť mohol a mal. A bol povinný ich splniť.
To v našom prípade znamená, okrem radu ďalších bezpečnostných povinností, aj nepustiť na trať súťažiaceho, ktorého nepoznáme a o ktorého zdravotnom stave, plaveckej výkonnosti a otužileckej kondícii vôbec nič nevieme.
K problematike bezpečnosti ZP bude spracovaný podrobnejší materiál.
Jozef Repčík tucniaky.zilina@gmail.com