Článok o otužovaní – podrobnejšie
Zimné plávanie
Zimné plávanie v štandardných plavkách v zimnom období vo vode chladnejšej ako 12 °C („studená voda“), spravidla v prírode s časom pobytu vo vode aspoň 2-20 minút. Za zimné plávanie možno považovať aj také plávanie, keď je voda ľadová (pod 4°C) a plavec v nej pláva aspoň 1 minútu. Za športové zimné plávanie možno považovať také plávanie, keď plavec prepláva vzdialenosť aspoň 100 metrov.Z bezpečnostných a zdravotných dôvodov by čas pobytu v studenej vode nemal presiahnuť 20 minút.
Otužovanie
Za zimné plávanie už nemožno považovať otužovanie a ochladzovanie sa ponorením do studenej vody bez plávania (napr. vo výreze v ľade), otužovane šplechotom studenej vody (napr. pri brodení) či ponáranie sa do studenej vody (napr. podrepmi). Pri zimnom plávaní v studenej vode sa v žiadnom prípade neodporúča potápanie.
Otužovanie je metóda na posilnenie imunitného systému. Zvyčajne sa pod pojmom otužovanie rozumie sprchovanie studenou vodou či plávanie v studenej vode, v širšom slova zmysle však pojem zahŕňa aj saunovanie, celoročné športovanie vo voľnej prírode a ďalšie praktiky.
Otužovanie pomocou studenej vody súvisí s vodoliečbou, ale na rozdiel od nej slúži na predchádzanie chorobám a nie k ich liečenie.Podľa propagátorov otužovanie pomáha pri prevencii proti nachladnutiu, chrípke, angíne, prípadne ďalším chorobám ako vysokému krvnému tlaku alebo bolestiam chrbta.Otužovanie sa neodporúča v prípade srdcových chorôb, počas ochorenia (nachladnutie a pod.) A nejakú dobu po ňom. Miernejší režim otužovanie býva odporúčaný deťom a starším ľuďom, vo všetkých prípadoch (zvlášť pokiaľ ide o zimné plávanie a vek nad 40 rokov) je vhodné konzultovať praktického lekára, ktorý by mal preveriť funkčnosť kardiovaskulárneho systému pred začatím otužovania .
Otužovanie detí
Otužovanie je výbornou formou posilňovania prirodzenej imunity dieťaťa. Je vhodné u všetkých zdravých ľudí, ktorí nemajú problémy so srdcom či cievami.
Najjednoduchší spôsob, ako začať s otužovaním, je urobiť dieťaťu masáž mokrým uterákom. Pri takejto masáži sa dobre prekrví celý organizmus a telo sa učí privykať na chlad, keď teplotu vody na uteráku postupne znižujeme. Okrem toho je masáž pre väčšinu detí veľmi príjemná a majú ju rady.
Ďalšou formou otužovania je sprchovať dieťa vlažnou vodou, ktorá sa postupom času, keď si dieťa zvykne, môže viac a viac ochladzovať až na studenú. Takto otužovať telo je dobré najmä ráno. Večerné sprchovanie studenou vodou sa odporúča len ako doplnok ranného, nie samostatne. V zime by malo takéto sprchovanie trvať minútu, v lete tri minúty. Začína sa vo veku 2-3 rokov. Studenšou vodou sa môže sprchovať iba úplne zdravé dieťa. Počas choroby sa studené sprchovanie vynecháva.
Najčastejšie chyby pri sprchovaní studenou vodou sú:
- namáčanie hlavy a vlasov
- zámena so sedavým kúpeľom v studenej vode (ktorý môže naopak poškodiť zdravie)
- strohé státie pod sprchou bez akéhokoľvek pohybu
- sprchovanie iba niektorých častí tela – síce neuškodí, ale nie je účinné
- nedostatočné osušenie celého tela po sprchovaní
- absencia zahrievacích cvikov po sprchovaní
- sprchovanie po raňajkách, t.j. po jedle – lepšie je sprchovať sa pred raňajkami
- negatívny postoj k studenému sprchovaniu
- sprchovanie v zhone
Psychika je pri sprchovaní vlažnou vodou veľmi dôležitá. Ak je táto činnosť dieťaťu vyslovene nepríjemná, treba od nej načas upustiť a potom hľadať tú správnu motiváciu a postupnosť krokov, šitú dieťaťu na mieru. Určite nie do otužovania nútiť s odôvodnením, že je to zdravé.
Dôležitými súčasťami domáceho otužovania sú:
- časté vetranie
- pravidelný bio-rytmus (vstávať a chodiť spať vždy v rovnakom čase)
- spánok pri otvorenom okne, pokiaľ sa len dá (celé leto, časť jesene aj jari)
- neprekurovať miestnosti v dome či byte, ideálna teplota je 20 stupňov Celzia (v miestnosti kde spíme ešte menej)
- racionálna strava
Otužovanie vonku
U detí je potrebný najmä pobyt vonku za každého počasia. Pri studenom počasí sa treba veľa hýbať, športovať (bicyklovanie, prechádzky, a pod.). Každodenný minimálne 2-hodinový pobyt na čerstvom vzduchu je pre deti výborným spôsobom posilňovania imunity.
Oblečenie na von má byť primerané, ľahké, z prírodného materiálu. Deťom sa nemá dávať viac vrstiev ako dospelým.
Občas je dobré umožniť deťom krátkodobé behanie na boso na mokrej tráve, prípadne aj po snehu. Stačí 5 – 15 minút. Po takejto aktivite sa majú nohy dôkladne osušiť a môžu sa pred obutím ponožiek a obuvi aj vymasírovať. Pobyt v mrazivom počasí v ľahkej obuvi určite nie je otužovaním a skôr môže viesť k prechladnutiu. Vždy sa má dohliadať na primerane teplé ponožky a obuv.
Vhodným spôsobom otužovania detí je aj nechať ich v chladnejšom počasí pobehať si na 5 minút napríklad po záhrade iba v plavkách. Následne sa osušia, oblečú a strávia čas v uzavretej teplej miestnosti, kde sa rozcvičia, aby sa zahriali.